Wycieczka do elektrowni Kozienice

W minioną sobotę, w Dzień Dziecka, studenci naszej specjalności Technika Wysokich Napięć mogli zwiedzić elektrownię Kozienice. Jest to druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce, ale pierwsza co do wielkości mocy zainstalowanej wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym. Jej dokładna lokalizacja to Świerże Górne nieopodal Kozienic. Jest o zawodowa elektrownia systemowa, blokowa, kondensacyjna z otwartym układem chłodzenia skraplaczy z Wisły. Obecnym właścicielem jest spółka Enea Wytwarzanie i jest częścią grupy energetycznej Enea.

Elektrownia wyposażona jest w:

  • osiem bloków o mocy 200 MW,
  • dwa bloki o mocy 500 MW,
  • jeden blok o mocy 1075 MW.

Elektrownia posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła oraz na przesyłanie i dystrybucję ciepła oraz obrót energią elektryczną. Zdolność produkcyjna elektrowni to:

  • moc osiągalna elektrowni brutto 2880 MW, netto 2673 MW,
  • moc osiągalna cieplna 266 MW,
  • moc zainstalowana 2905 MW.

W 2017 roku zakończono budowę 11 bloku energetycznego o mocy 1075 MW na parametry nadkrytyczne.

W czasie zwiedzania uczestnicy wycieczki mogli prześledzić cały proces wytwarzania energii: od dowożonego koleją węgla, jego transport do palników, zasilanie w wodę, generatory, turbozespoły, chłodnie kominowe i to co elektrycy lubią najbardziej – wyprowadzenie mocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Dydaktyka, Nauka, Z życia Zakładu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.