Wycieczka do Bielsko-Białej

W dniach 23-24.05.2019 r. nasi specjaliści z I i II stopnia studiów wzięli udział w wycieczce edukacyjno-dydaktycznej do Bielsko-Białej. W jej programie było:

  • zwiedzanie poligonu szkoleniowego w zakresie prac pod napięciem w ZIAD Bielsko-Biała,
  • zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej Żar-Porąbka,
  • zwiedzanie ABB Bielsko-Biała,
  • spacer po mieście,
  • wjazd na Górę Żar.

Wycieczkę zaczęliśmy bladym świtem startując o 5:25 z dworca Warszawa Centralna, by przed godziną 10 być na miejscu. Pierwsze kroki na miejscu skierowaliśmy do ZIAD Bielsko-Biała. Jest to spółka miejsca zajmująca się organizacja targów, wystaw i konferencji, ale również kursów i szkoleń w zakresie szeroko pojętej energetyki. Z naszego punktu widzenia najistotniejszy do zwiedzania był poligon do ćwiczenia prac pod napięciem. Niestety pogoda nie rozpieszczała, było zimno, mokro i do domu daleko, stąd chodzenie po słupach energetycznych musieliśmy odwołać. W zamian zwiedziliśmy wewnętrzne laboratorium. W czasie prelekcji, którą przeprowadził Pan Roman Fober, studenci poznali ofertę ośrodka, a także specyfikę prac elektroenergetycznych wykonywanych w tej technologii. Pewnym uzupełnieniem tych wiadomości była odbywająca się po sąsiedzku wystawa sprzętu technicznego, na której można było zapoznać się z takimi urządzeniami jak wysięgniki czy podnośniki. 

Stąd wycieczka udała się na krótki spacer po mieście, gdzie szczególne zainteresowanie znalazły dwa pomniki: Reksia oraz Bolka i Lolka. Postacie te są znanymi bohaterami kreskówek dla dzieci. W mieście funkcjonuje muzeum filmu rysunkowego, niestety akurat w remoncie. Dalsza część dnia to odpoczynek w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji w Zarzeczu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano od zwiedzania elektrowni Żar-Porąbka. Jest to druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce (po elektrowni Żarnowiec). Jest to elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Elektrownia została uruchomiona w 1979 roku po zaledwie 10 latach od pierwszego wbicia łopaty. Moc, jaką dysponuje, to 540 MW, na którą składają się cztery zespoły generatorowe po 135 MW.

Ponieważ pogoda nieco się poprawiła stąd z elektrowni przejechaliśmy na Górę Żar. Według przewodników Góra Żar, wznosząca się nad Międzybrodziem Żywieckim w Beskidzie Małym, to miejsce zupełnie wyjątkowe. Można znaleźć tu zupełnie wyjątkową elektrownię szczytowo-pompową, wybudowaną we wnętrzu góry, wspaniałe, rozległe panoramy i kolej linowo-terenową, która kiedyś woziła turystów na szczyt Gubałówki. Ale przede wszystkim jest to idealne miejsce dla miłośników adrenaliny. Szybowce, paralotnie, ekstremalne zjazdy, park linowy czy trasy downhillowe dla rowerzystów. Niestety nam nie było dane zakosztować tych atrakcji, ponieważ byliśmy nieco przed sezonem i w sumie wszystko pozamykane, a po drugie niski pułap chmur zaburzał nieco widoki.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie zakładów wytwórczych ABB. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się zaawansowane technologie, które dotyczą wszystkich elementów infrastruktury elektrycznej – od podstacji energetycznych do najważniejszych urządzeń w instalacji, a także wszystkich technologii zasilania elektrycznego pomiędzy nimi. Dzięki uprzejmości kierownictwa firmy mogliśmy zobaczyć, a wręcz poczuć, działanie wybranych urządzeń energetycznych w sytuacjach awaryjnych. Studenci mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w tego typu zakładzie produkcyjnym i naukowym.

Z wyjazdu powstał krótki film pamiątkowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Bez kategorii, Dydaktyka, Nauka, Popularyzacja, Z życia Zakładu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.