Wycieczka do IGF PAN – Obserwatorium Świder

W dniu 14. maja 2019 r. odbyła się wycieczka studentów naszej specjalności do Obserwatorium Geofizycznego im. Stanisława Kalinowskiego w Otwocku, a naszym gospodarzem i przewodnikiem był Kierownik Obserwatorium, Pan dr inż. Marek Kubicki.

W miejscu tym prowadzone są głównie prace związane z elektrycznością dolnej atmosfery. Rejestrowane są w sposób ciągły takie parametry elektryczności atmosfery jak:

  • dodatnie i ujemne elektryczne przewodnictwo powietrza,
  • natężenie pola elektrycznego,
  • gęstość prądu pionowego.

Wykonywane są również kompleksowe pomiary meteorologiczne, zanieczyszczeń gazowych, aerozolowych i radioaktywnych powietrza.

Studenci mieli również okazję obejrzeć relację i porozmawiać z Panią mgr Sabiną Kuciębą, która była uczestnikiem rocznego pobytu w Polskiej Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego w Hornsundzie. Na stacji tej od 1986 prowadzi się m.in. pomiary natężenia pola elektrycznego oraz szereg innych badań meteorologicznych. Stacja stanowi również okresowo bazę dla naukowców z innych dziedzin nauk, jak np. oceanografia. Bardzo ciekawa prezentacja spowodowała dużą ilość pytań o życie codzienne i pracę na takiej stacji.

Mimo mało sprzyjającej pogody wycieczka się udała, a studenci zapoznali się z metodami pomiarowymi naturalnych pól elektrycznych i magnetycznych, również historycznymi. Niewątpliwą uwagę przyciągała precyzja i kunszt wykonania urządzeń pomiarowych, jak również pomysłowość użyta do ich konstrukcji.

Więcej informacji o miejscu można znaleźć na poniższych stronach:
Obserwatorium IGF PAN w Świdrze – https://www.igf.edu.pl/swider.php
Polska Stacja Polarna w Hornsundzie – https://hornsund.igf.edu.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Dydaktyka, Z życia Zakładu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.